Letní Naadam 2011, Kamberk

Posted By on 27.6.2011

Jako každým rokem, i letos uspořádali Kamberští Rytíři poslední červnový víkend turnaj v tradiční lukostřelbě a stejně jako vždy bylo možno najít něco nového.

Trochu jsme se báli, jak se změna místa turnaje projeví na kvalitě závodu a nakonec jediným logisticky problematickým místem bylo to, že Francouzů dorazilo o jednoho víc a bylo třeba vypravit ředitelský vůz do Prahy pro jednoho člověka. Z toho důvodu ředitel závodu nebyl účasten závěrečné fáze příprav.

Účast byla výrazně nižší než na předchozích ročnících a dílem špatné karmy a souhry mnoha náhod byla i zahraniční účast mnohem nižší než dříve. Z Francie dorazili Rampepurda, Emanuel a Bruno, z Anglie Richard Hornsby a z Německa Jan Sachers. Poslední jmenovaný se nepříjemně seznámil s Českou realitou, neboť mu v Pražské směnárně vyměnili množství Euro za neplatné rubly místo velmi platných českých korun. Nicméně hosté byli nesmírně spokojeni. Až z dalekého Slovenska dorazil vzácný pan Elév s vlastnoručně urobeným HornbowemV duchu dlouhodobé koncepce bylo přidáno několik inovací. Jednak stresující běhací a časově limitované disciplíny byly prakticky odstraněny, jednak jsme se přesunuli ze Všetic na Kamberk. Horší zázemí je vyváženo lepším terénem.

Disciplíny a terče byly rozmístěny v podstatně větším prostoru a terče byly dál od sebe. Vzhledem k tomu, že byly vytvořeny dvě kategorie obtížnosti, nebylo třeba brát ohledy na začínající střelce a obě úrovně si mohly lépe zastřílet. Víceméně se podařilo naplnit cíl této akce a důraz přesunout na dovednost lukostřelce aniž by byla narušena přátelská atmosféra. Na konci procesu stojí šťastný lukostřelec.

Jelikož se střelba 3D stala již nedílnou součástí tradiční lukostřelby, Pražské Větve IQ6O postavily 3D trať. Střelba na letící cíle letos zmizela, zato se objevila terénní FITA a disciplína z dílny Ajuty- Koule z východu. Terénní terčovou FITU postavil veliký propagátor této disciplíny, Milan Hladil.

Na trati se postupovalo ve čtyřčlených skupinách ve směru hodinových ručiček a tento způsob závodu hravě pohltí i 150 střelců, aniž by trpěli čekáním.  Jedná se o střelbu od rána do večera.  Skladby disciplín byla následující- Puta, Rychlopalba, terčovka na 2O m, zkrácený Windsor round, kolotoč, terénní, Koule z východu, lesní roving, 3D, polní roving, Královská ústupovka, Mýšovka.

Bylo možno dokonce vidět střelce takových kvalit, že pohrdli šípy a posílali k terči pouze vnitřní energii.

Turnaj byl fyzicky i psychicky poměrně náročný, ale bylo možno pozorovat vzrůstající úroveň střelců. Doufám, že příští rok v sobě najdeme sílu a uspořádáme ho ještě o něco lepší.

Malou třešničkou na dortu bylo, že po nástupu tří Francouzů a jednoho Angličana se hmotnost vozidla zvýšila natolik, že jsme urvali výfuk o kanál.

Pražské Větve IQ 60 podali vesměs velice kvalitní výkony

About The Author

Comments

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.