Větve se vracejí do Všetic

Posted By on 24.5.2016

v0Lukostřelba má ve Všeticích relativně dlouhou tradici. Obec Všetice leží asi 7 km severně od Neveklova. Pamětihodností kraje je rodiště Josefa Suka v Křečovicích (asi stejně daleko od Neveklova jako Všetice, ovšem směrem na Příbram) . Všeticemi prochází silnice Jílové- Neveklov a Slapy- Neveklov. Náš kamarád Vladimír zde má poměrně rozsáhlou farmu.

Do paměti Pražských Větví se Všetice výrazně zapsaly i mimořádně zdařilými večírky.

V roce 2006 jsem se zúčastnil několika klání v lukostřelbě v historickém kabátku. Bylo to díky známosti z pískoviště Evženovi. Zatímco se naše čtyř až pětileté potomstvo popelilo před restaurací Říční lázně (ano- sem chodil i MUDr.Vladislav Vančura z nedaleké Zbraslavi- známý mého děda MUDr.Valentina Sodji) dlouze jsme debatovali o lukostřelbě a Evžen projevil opatrné nadšení nad mými luky, které se vůbec nepodobaly anglickým dlouhým lukům. I mě vyzval k účasti na soutěžích, jejichž pravidla mi přišla poněkud zmatená , ale nešť . Laminát byl přísně zakázaný, tak jsem si udělal krátký tisový luk, aby se výkonově alespoň trochu přiblížil jezdeckému luku a pro jistotu jsem si s sebou vzal ještě reflexáček maďarské provenience a jakoby jezdecký luk od Bohouše Peroutky.

Děvče v převleku za Leontýnku Brtníkovou mi vysvětlilo, že reflexní luk není středověký a tudíž je zakázán, ale to nevadilo- měl jsem v záloze zmíněný tisáček. Chvíli jsme tam stříleli na louce, ale nakonec nás vyhnal pořadatel, že zdržujeme „bitvu“. To byl také hlavní bod programu, který jsme ale nevydrželi dokoukat, protože čtyřletý Mikuláš bitvu  označil za nesnesitelnou blbost.¨

Ten rok jsem podobných akcí absolvoval několik, včetně Mistrovství ČR v bojové a lovecké lukostřelbě. Mistrovství se odehrávalo na hradě Veveří a v mnoha ohledech mne zaujalo. Například tím, že hlavním programem byly i při relativně malé účasti fronty. Pak to, že pořadatel nezajistil vůbec žádné občerstvení. Vzhledem k množství pořadatelů a tomu, že se jedná prý o několikátý ročník mě to překvapilo. Pojetí lukostřelby nebylo sice ani tradiční, ani historické , ale bylo tak neskutečně zábavné , že jsem umluvil tehdejšího ředitele areálu ve Všeticích  Libora Zemana a ten zase majitele Vladimíra Maláka- což ve skutečnosti zas až tak velkou práci nedalo- aby se mohl udělat v nové jízdárně a okolí turnaj v tradiční lukostřelbě. Terče dodalo částečně nově vzniklé o.s. Lukostřelec  a částečně jsme je vyrobili já a Libor.

Po zkušenosti z „historických“ turnajů jsme použili systém rozdělení do skupin (3D jsme ještě neznali) a rozházení je po stanovištích. Nikde se nečekalo.

Každá další soutěž měla něco nového, a co nefungovalo jsme zkoušeli odstranit. V roce 2008 jsme pozvali tureckou celebritu Dr.Murata Ozveriho. Jurij mu koupil letenku a my ho hostili. Měl krásnou prezentaci turecké lukostřelby.

Další rok už bylo ve Všeticích zastoupeno 12 států. S přípravou závodu už výrazně pomáhaly Pražské Větve.

Rok na to se ne soutěži objevili jezdci na koních.

Spojení lukostřelby a mimořádně luxusního prostředí fungovalo velmi dobře. Začali jsme stavět vítězům a rekordmanům kamenné pomníky. Bohužel Libor ve Všeticích ukončil pracovní poměr . Sice jsme ještě udělali dva velké festivaly, ale už jsme toho moc nevymýšleli a v roce 2012 jsme myšlenku velkých festivalů opustili. Pražské Větve se v tu dobu již plně věnovaly 3D lukostřelbě.

Minulé léto, povalujíc se s Vladimírem u Kamberského rybníka , posteskl si tento jaká že je to škoda , že už se ve Všeticích nedělá lukostřelba. To byla ovšem voda na mlýn PVIQ60. Naše dvě lokality jsou už víceméně lukostřelecky vytěžené a navíc je znehodnocuje jejich oblíbenost u motorkářů.

Udělat ve Všeticích závod Českého Poháru ve 3D by se lecjakému pamětníkovi mohlo zdát podivné. Pro areál jsou typické především dvě svažité pastviny oddělené potůčkem a louka kde jsme stanovali, nyní proměněná v rybník. Ale před posledním Naadamem jsme dělali s Liborem širší průzkum okolí a proto vím, že za kopcem je další potok a přilehlé lesy skrývají velmi zajímavé terény.

Začátkem dubna jsme udělali s Napeskou a Jurou průzkum a terén shledali velmi vhodným. Jenom to vypadalo na poměrně dlouhý okruh.

V sobotu před závodem jsme to už prošli načisto a vysekali a vykolíkovali konkrétní střely. Navíc mi chlapci dovolili zřídit na trati občerstvení. To bylo především proto, že okruh byl opravdu dlouhý a kdyby bylo horko, nebo déšť, byl by závod poměrně fyzicky náročný.

V pátek jsme postavili 30 terčů a snažili se, aby trať zahrnovala prakticky všechny druhy střel, jaké se na 3D mohou vyskytnout. Navíc jsme se na krajinu dívali optikou lovecké estetiky.Kraj posázaví je opravdu moc hezký.

Jaké byly dojmy střelců znám jenom z vyprávění. V sobotu brzy ráno jsem totiž vyrazil do lesů obtížen cca 60 kg vody a potravin a začal vařit bramboračku.

Den byl pozoruhodně nádherný. Bylo polojasno a pokojová teplota. Lukostřelci vypadali spokojeně. Nabalil jsem se na poslední skupinu- tři kladkaři a longbowista a vrátil se s nimi na oběd. Ten probíhal v HP baru, který je tak trochu galerií mých prací.

Dekorovaní byli trochu chudáci, protože museli vystoupat na terasu. Ale tvářili se vcelku spokojeně. Děti dostaly od Větví mrkev.

v1v2v3v4v5

About The Author

Comments