Střelba do kukuřice (cornstalk shooting)

Posted By on 4.3.2016

člán.terčAčkoli si řada lidí pod jménem Cherokee představí výkonný terénní automobil, ve skutečnosti se jedná o zcela výjimečný národ severoamerických indiánů,žijících převážně v Oklahomě a Severní Karolíně (území v Tennessee a Jižní Karolíně jim Spojené Státy ukradly).Mají jedinečnou kulturu a vlastní písmo. Luk znají zhruba 5000 ket a jeho vynález považují za jeden ze zásadních zlomů ve své historii.

Cherokeeové stále udržují své tradice , mezi něž patří i lukostřelecká soutěž „cornstalk shooting“.

čl.sou

Soutěž se střílí na 50-125 yardů na zvláštní terč tvořený svazkem kukuřičných stvolů sevřeným mezi 4 pruty . Terč je 3 stopy vysoký, 3 stopy široký a 12 palců silný. Na střelnici jsou dva terče  umístěné naproti sobě a střílí se podobným systémem jako francouzský bersault.

Lukostřelci jdou po výstřelu k terči, kde se zapíše výsledek. Hodnotí se, kolik stvolů šíp propíchl. Tedy jednak přesnost a jednak razance. Procedura se opakuje, dokud některý ze střelců nedosáhne 50 bodů. Počet střelců v týmu žádné pravidlo neomezuje.

Pravidla povolují moderní materiál na tětivy, tabky a další přiměřené vybavení, ale luk a šípy musí být vyrobeny z tradičních materiálů tradičním způsobem

Team většinou reprezentuje nejlepší střelce z dané komunity

Kdy soutěž vznikla se neví, ale mezi Cherokeei je značně oblíbená jako hazard

Pro střelbu se používá rovný čistý kus země , zpravidla dlouhý 150 yardů

Luky jsou ze dřeva „Bois d´arc“ (to nevím co je), šípy z akátu a hroty z pružin a poměrně dlouhé

About The Author

Comments